Barwa i piękno koloru Twoich rolet

Istotą piękna naszych rolet jest najwyższej jakości materiał, bogaty wybór tkanin oraz duża gama kolorów i wzorów. Istotnym elementem wyboru jest tkanina, która jest kluczową częścią rolety. Dobór materiału powinien współgrać z wnętrzem wystroju pomieszczenia oraz jego kolorystyką. Wówczas zostanie odzwierciedlone piękno rolety oraz efekt harmonii wnętrza.

Roleta może nadać wnętrzu charakter, być jego urozmaiceniem, lub przeciwnie, może stonować jego wystrój. Zaleca się dobór koloru tkaniny odwrotnie do koloru ścian, czy tapet: jasne tkaniny do ciemnych ścian i mebli, natomiast ciemne do jasnego wnętrza. Odradza się doboru identycznego koloru ścian i tkanin, Jeżeli kolor ma być dopasowany do stylu wnętrza, powinien być zróżnicowany o ton lub dwa. Duże znaczenie ma również usytuowanie okien i odcieni padania światła na okno, a tym samym na roletę.

Strona południowa i zachodnia doświetlona jest ciepłym, mocnym światłem słonecznym, dlatego rolety dobierane na te strony okien winny charakteryzować się neutralnymi kolorami tkanin. Natomiast strona północna i wschodnia gdzie światło padania słońca na okno jest słabsze, potrzebuje rolet o intensywniejszych kolorach tkanin, takich, które poddane działaniu światła wizualnie ocieplą pomieszczenie.

Kolory możemy dobierać tak, by współgrały z pozostałymi elementami wnętrza: meblami, lampą, kanapą, ozdobnym wazonem – kierujmy się konsekwencją barwną oraz dążmy do wizualnej harmonii.

Ważną kwestią w podejmowaniu decyzji o wyborze rolet jest dobór rodzaju materiału, czyli jego gęstość. Wybierając zatem materiał o gęstym splocie włókien ograniczamy dopływ światła przez roletę do pomieszczenia, natomiast przy wyborze materiału o rzadkim splocie włókien pozwolimy na duży przepływ światła przenikającego przez tkaninę do wnętrza.

Decydując się na tkaninę ze wzorem, należy pamiętać, iż wzory pionowe optycznie wydłużą okno, natomiast wzory poziome spowodują optyczne jego poszerzenie. Wzory na tkaninie rolety preferowane są wówczas, gdy ściany w pomieszczeniach są gładkie co podniesie dynamikę wnętrza.

Wybrana tkanina nada naszemu pomieszczeniu inny klimat i wizerunek, dlatego decyzje o doborze koloru, rodzaju materiału czy wzorze powinny być dokładnie przemyślane.

Fig. 1 Fig. 2
©2015 MagPOL
rolety na każdą okazję
Magpol ul. Śniadeckich 12 Kraków tel. 607 603 192